استاندارد جوشکاری گریتینگ را بیاموزیم

تاریخ به روز رسانی : بهمن ۱۰, ۱۴۰۰ @

فهرست مطالب

استاندارد جوشکاری گریتینگ به مجموعه دستورالعمل‌های ویژه‌ای گفته می‌شود که به منظور اجرای جوشکاری در کارخانه تولید انواع گریتینگ فلزی به کار می‌روند. این استانداردها از بهترین و معتبرترین مراجع جهانی استخراج شده‌اند.

در تمام دستورالعمل‌هایی که در نمونه جوش فلزات از طریق ذوب صفحات مشبک و شبکه های فلزی وجود دارد، روش‌های اجرای صحیح جوشکاری، شرایط و ملزومات جوشکاری، اقدامات ایمنی، تجهیزات و …، به طور کامل عنوان شده است. در ادامه مطلب با نحوه استفاده از اصول جوشکاری صفحات مشبک و نکات مهم در مورد مفاهیم آن آشنا خواهیم شد.

 

استاندارد جوشکاری گریتینگ در شرکت فلات

موارد مهم در اصول استاندارد جوشکاری گریتینگ

در کارخانه تولید انواع گریتینگ فلزی (شرکت گریتینگ سازی فلات اراک)، تمام مراحل و فرآیندهای تولید اهمیت دارند؛ رعایت اصول جوشکاری صفحات مشبک ، یکی از این موارد مهم است. در حقیقت، رعایت استانداردهای جوشکاری، تضمین کننده دوام و استحکام انواع گریتینگ فلزی تولید شده در کارخانه می‌باشد. در هنگام اجرای جوشکاری انواع گریتینگ فلزی، رعایت نکات مهمی که در مراجع مربوط به اصول و موازین جوشکاری صفحات مشبک ، عنوان شده‌اند، ضرورت دارد. در این استانداردها به مفاهیم مهمی اشاره شده است که همگی باید از نظر اعداد و ارقام در حد مجاز و تعریف شده قرار داشته باشند.

 

مهم‌ترین مفاهیم در اصول جوشکاری شبکه‌های فلزی

  • ترتیب جوشکاری میله‌ها یا تیغه‌ها به یکدیگر و یا به بدنه اصلی گریتینگ
  • رعایت فاصله استاندارد میان تیغه‌ها در گریتینگ با توجه به نوع کاربری آن
  • تمام ابعاد و اندازه‌ها باید بر حسب میلی متر محاسبه شوند؛ مگر آنکه دستورالعمل استاندارد جوشکاری گریتینگ، واحد دیگری را معرفی کرده باشد.
  • گرید مواد اولیه برای گریتینگ فلزی با استانداردهای ASTM A1011 / S273 JR (ASTM A1011-BSEN-10025) مطابقت دارد.
  • مواد اولیه برای ساخت گریتینگ گالوانیزه داغ با استاندارد ASTM A123 مطابقت دارد.

علاوه بر کدهای فوق، موارد دیگری نیز به صورت اختصاصی برای هر یک از اصول جوشکاری شبکه های فلزی در مدل‌های مختلف، مطرح شده است. لازم به ذکر است که شیوه‌های جوشکاری که برای انواع گریتینگ فلزی عنوان شده است، تقریباً به یکدیگر شباهت دارند اما تنها در برخی از جزئیات مانند ابعاد و اندازه‌های میان تیغه‌ها یا میله‌ها با هم متفاوت هستند.

 

اصول و موازین  جوشکاری شبکه های فلزی با کاربردهای سنگین و نیمه سنگین

برای ساخت شبکه‌های فولادی به صورت گریتینگ با هدف کاربردهای سنگین نظیر ساخت معابر خودروهای سنگین، اصول جوشکاری شبکه های فلزی با کد ASTM A-123 به کار می‌رود. در این دستورالعمل‌ها، فاصله استانداردی که قرار است تیغه‌های فولادی به یکدیگر جوش داده شوند، معین شده است. در حالتی که تیغه‌های فلزی باید در زاویه‌های خاصی به یکدیگر متصل شوند، معیار جوش فلزات در صفحات مشبک دقیقاً معین می‌کند که این زوایا چقدر باشند تا حداکثر دوام و استحکام برای گریتینگ فراهم گردد.

 

برخی از مهم‌ترین نکات در جوشکاری صفحات مشبک و شبکه های فلزی

مراجع اصلیمعیار جوش فلزات در صفحات مشبک شامل استاندارد انجمن جوشکاری آمریکا با علامت اختصاری AWS است. در این استاندارد به طور کامل در خصوص روش‌های جوشکاری در موقعیت‌های مختلف، صحبت شده است. جوشکاری انواع گریتینگ های فلزی با آلیاژهای مختلف را می‌توان با توجه به کدهای این استاندارد انجام داد. در این مرجع استاندارد، همچنین بیان شده است که در چه شرایطی و با چه تجهیزات و ملزوماتی باید جوشکاری را انجام داد. برخی از کدهای مورد نیاز در جوشکاری شبکه های فلزی  را می‌توانید در سایت ویکی پدیا  مشاهده کنید.

 

تماس تلفنی با فلات گرینینگ